Župan Damir Bajs posjetio Općinu Kapela i darivao bebu Jakova Zafirova

U sklopu radne posjete općini Kapela, župan je posjetio i mjesto Gornji Mosti u kojem živi obitelj Zafirov te darivao malog Jakova, prvu bebu u općini Kapela u 2016. godini.

U ponedjeljak 15. veljače, župan Damir Bajs sa suradnicima boravio je u radnoj posjeti općini Kapela. Na sastanku s načelnikom općine Danijelom Kovačecom i njegovim suradnicima razgovarao je o projektima i ulaganjima u općini Kapela te demografskom razvoju i populacijskoj politici.

O projektima i ulaganjima, župan Damir Bajs je rekao:

– Kada govorimo o Općini Kapela, naravno kao i svagdje drugdje, mi imamo dogovor s njezinim čelnicima da vidimo što je bitno i što treba napraviti u 2016. godini. Kada se osvrnem na 2015., mogu reći da smo dogovore koje smo postigli i izvršili. Najvažniji su vezani uz asfaltiranje cesta gdje je Općina Kapela bila dužna Županijskoj upravi za ceste izvjesna sredstva, ona je to plaćala kroz mjesečnu obvezu i mi smo sukladno odluci Županijske skupštine dali mogućnost da se ta sredstva ne plaćaju ŽUC-u, nego zapravo da se plaćaju izvođaču, ukoliko prihvati jednu malo dužu otplatu asfaltiranja cesta na području one općine koja je nama dužna. Općina Kapela je to iskoristila i ispoštovala dogovor prošle godine. Za ovu godinu, oni bi nastavili to, ima još uvijek duga i mi ćemo to njima omogućiti. Druga aktivnost predviđena za 2015. je bila zahtjev za prijenos dijela područnih škola koje više nisu u funkciji, na samu Općinu. Mislim da je bitno da sve ono što mi imamo, ako ne treba za škole da zapravo omogućimo Općini. Ono što me veseli kao što čujem od načelnika, da će te prostorije preurediti za potrebe možda dječjeg vrtića. Dakle, to je jedno od ključnih standarda koje mislim da će pomoći roditeljima da imaju jednu potrebitu skrb za svoju djecu kroz potporu dječjeg vrtića.

Bajs je također rekao da su razgovarali i o najvažnijim projektima.

– Dakle, o vodoopskrbi, energetskoj učinkovitosti, ali je tu još uvijek i pitanje Javno-privatnog partnerstva. Ovdje je projektirana dvorana, dvodijelna, na zahtjev same Općine, ali i ljudi ovog područja. To je izvan standarda, tek jedan od dva objekta koje smo mi prihvatili, prvenstveno što znamo da jednom kad se sagradi školsko-sportska dvorana ona se drugi put više neće graditi. Općina sigurno neće graditi svoju dvoranu, troškovi su veliki kako za gradnju tako i za održavanje. Bitno je istaknuti, ako i trebamo graditi onda je bolje da platimo nešto i više, ali da omogućimo ljudima, ne samo našim đacima, nego i ljudima ovog kraja da se zapravo koriste dvoranom. Tako će dvorana u ovom projektu imati igralište, ali i svlačionice te jedno malo gledalište. To je zajednički projekt, i ako Vlada potvrdi, Općina će sufinancirati 10 posto od ukupnog iznosa, 35 posto sama Županija, a 55 posto država. Što se toga projekta tiče mi sada očekujemo završetak operatora i nakon toga potpis drugog ugovora s Vladom gdje bi se zapravo ušlo u sami raspis natječaja za građenje. Vjerujem da bi se to moralo dogoditi, jer u konačnici program Javno-privatnog partnerstva se provodi kako na našoj županiji tako i na području cijele Republike Hrvatske, a sve je više gradova i županija koji žele ući u taj program s obzirom na ovo sufinanciranje koje sam prije spomenuo, rekao je Damir Bajs, župan Bjelovarsko-bilogorske županije.

Bajs se osvrnuo i na demografski razvoj i populacijsku politiku Bjelovarsko-bilogorske županije. Stoga i ne čudi što je župan danas posjetio obitelj Halaček-Zafirov, jer stav župana Bajsa, a time i Bjelovarsko-bilogorske županije je taj da se mora više pažnje posvetiti demografskom razvoju i populacijskoj politici.

Tako je župan rekao da je Jakov Zafirov jedna od prvorođenih beba na području naše županije, a jedna od prvih na području općine Kapela.

– Meni je drago da smo mogli obići obitelj, da smo mogli malo popričati s majkom i ocem i naravno predati jedan prikladni dar. Međutim naravno predali smo i rješenje, rješenje koje utvrđuje njihovo pravo na 500 kuna, a takvih rješenja mi izdajemo negdje oko 1020 do 1100 godišnje, znači Županija izda oko 500 tisuća kuna i više, već kako koje godine. Ja vjerujem da je to mladim parovima zapravo jedna potpora u onom trenutku kad im je potrebita. Praktički, razlika između onog broja djece koja se vode da su s područja županije i onih koji su dobili našu naknadu je tek stotinu i nešto, dakle onih koji nisu ostvarili svoje pravo, ja ih ovim putem pozivam da to naprave. Mogu reći da je to program koji traje niz godina, a ono što treba istaknuti je da većina općina i gradova ima sličnu potporu, pa kada se te potpore počnu zbrajati onda je to već iznos koji je puno prikladniji. Evo od ove godine i Općina Kapela će uvesti potpore baš u iznosu od 500 kuna po svakom rođenom djetetu. Mi ćemo vidjeti za 2016., ovisno o našim mogućnostima da to još i proširimo. Tako da za treće i četvrto dijete damo još i veću potporu, mislim da to treba na taj način gledati, a kao što vidimo ovdje, eto mali Jakov i njegovi roditelji pravi su dokaz da je ta potpora u pravim rukama, rekao je župan Bajs.

Također je dodao da je najveći broj novorođenčadi u gradu Bjelovaru, ali tu je i najveći broj stanovnika, a najmanji broj je zapravo rođen u Velikoj Trnovitici, tek desetak djece.

– Dakle, u svakom slučaju mi bi htjeli da te potpore rastu i kao župan bi htio da napravimo rebalans proračuna, ali na više, prema zahtjevima i potrebama.
Što se tiče drugih gradova i općina, mogu reći da njih nekoliko ne daju takve potpore. Međutim, oni su u velikoj manjini, činjenica jest da imaju određenih problema s proračunom, ali ja vjerujem da bi se za ovakve potrebe sredstva morala iznaći. Na kraju krajeva i sama Županija ima bitno smanjen proračun, ali kada govorimo o ovom programu on se neće smanjivati nego dapače, kao što sam rekao, treba se povećavati, pa pozivam i njih da razmisle o uvođenju ovakvih naknada na području svojih općina i gradova.

O ovoj temi govorio je i načelnik Općine Kapela, Danijel Kovačec, istaknuvši da će Općina izdvojiti 500 kuna po djetetu.

– Vidjet ćemo koji ćemo efekt imati, ali to su sredstva koja mi možemo sigurno osigurati u našem općinskom proračunu. Za nagodinu se nadamo da ćemo moći neka veća sredstva izdvojiti. Ističem, to je neminovno i moramo na neki način potaknuti da se broj djece u općini poveća. U 2015. rođeno je 22 djece i to je jedan školski razred, s tim da evo matična škola u Kapeli ima dva razreda po godini, znači na taj način ćemo za nekoliko godina izgubiti jedan razred. To je alarmantno, naglasio je načelnik i dodao da Općina radi i na drugim mjerama kako bi privukli mlade ljude da dođu živjeti u njihovu općinu.

– Moram naglasiti da je država ta koja mora stvoriti uvjete da ljudi ostanu na selu. Mora ponuditi neke druge subvencije i druge pomoći mladim obiteljima u ruralnim sredinama.

Što se tiče dodjela zemljišta onima koji žele živjeti u Općini Kapela, načelnik je rekao da općina ima tri nova gradilišta koja će dodijeliti do svibnja i lipnja mjeseca ove godine.

Obitelj Halaček-Zafirov sretna je što su u njihov dom došli čelni ljudi Županije i općine Kapela.

– Drago nam je da ste nas posjetili, rekla je baka Regina, ali i mladi roditelji novorođene bebe Jakova Zafirova.

Svetko Zafirov, otac malog Jakova rekao je da su jako sretni.

– Imamo troje djece, kćerku Reginu 11 godina, Josipa 4 godine i sada malog Jakova. Živimo od socijalne pomoći i nije nam lako. Ova pomoć je za nas puno, ali smo još sretniji što ste nas došli posjetiti.

Dijelite ovu objavu:
Koristimo kolačiće samo za analizu našeg prometa. View more
Cookies settings
Prihvaćam
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Tko smo

Naša mrežna stranica: https://opcina-kapela.hr/. Komentiranje je trenutno onemogućeno na našoj mrežnoj stranici. Molimo posjetite našu facebook stranicu gdje možete komentirati naše objave. Ove web stranice mogu prikupljati podatke o vama, koristiti kolačiće, ugraditi dodatno praćenje treće strane i pratiti vašu interakciju s tim ugrađenim sadržajem, uključujući praćenje vaše interakcije s ugrađenim sadržajem ako imate račun i prijavljeni ste na to web mjesto.
Save settings
Cookies settings
Scroll to Top Skip to content