U Kapeli otkrivena bista Mirka Pereša, zapovjednika diverzantskog voda

Jedina škola u županiji koja nosi ime hrvatskog heroja Domovinskog rata

Rad kipara Tomislava Kršnjavog, poprsje hrvatskog heroja Mirka Pereša otkriveno je u dvorištu istoimene škole Mirka Pereša u Kapeli.

Premda u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji ima 24 osnovne i 12 srednjih škola, ovo je jedina škola koja nosi ime nekog heroja ili zaslužne osobe iz novije hrvatske povijesti. Upravo o razlozima da se škola nazove po bivšem ravnatelju i zapovjedniku diverzantske jedinice HV-a govorilo se prigodom otkrivanja biste hrvatskog heroja Mirka Pereša. Na početku svečanosti Ana Marija Tuškan rekla je okupljenim visokim gostima kako se bista otkriva dvadeset godina nakon tragične pogibije njihovog ravnatelja koji je svoj doprinos dao i sudjelovanjem u Domovinskom ratu.

– Mirko Pereš je došao u školu u Kapeli raditi kao nastavnik tjelesnog odgoja, a prema dosjeu, predavao je i druge predmete, matematiku, povijest pa čak i domaćinstvo, po potrebi. Posebno je dobro organizirao sportske aktivnosti u školi, a kasnije je postao i ravnatelj. Ravnatelj je bio i u vrijeme pogibije kada je kao zapovjednik diverzantske postrojbe polagao vijenac na mjestu pogibije hrvatskih branitelja u Kusonjama kod Pakraca. Od 1997. godine škola u Kapeli nosi njegovo ime, rekla je Ana Marija Tuškan, ravnateljica škole.

O Mirku Perešu je dojmljiv govor održao njegov suborac iz protudiverzantske postrojbe Dubravko Sodomka koji je govorio o ratnom putu hrvatskog heroja.

– Tužni smo i ponosni u misiji da ne dozvolimo da se zaboravi. Od danas ćeš bdjeti i nad svojom školom kao što si nekada bdio nad nama. Mirko Pereš bio je vođa, zapovjednik i primjer svim suborcima sve do pogibije 8. rujna 1993. godine kada je na 2. godišnjicu pogibije žrtava u Kusonjama nosio vijenac i stao na odskočnu minu kukavički postavljenu noć prije. Bitno je ponavljati poruku koju moramo prenositi i nikada ne smijemo zaboraviti da smo bili napadnuti od okupatora koji su ubijali, rušili, a između ostaloga uzeli život našeg viteza Mirka Pereša, rekao je Dubravko Sodomka, njegov ratni suborac iz protudiverzantske postrojbe.

Antun Korušec, bjelovarski gradonačelnik govorio je o Mirku Perešu kakav je bio kao čovjek i civil kojeg su mnogi poznavali.

– Želim reći da je Mirko Pereš bio poznat kao rado viđena osoba u društvu koja je svakome pružila toplu ljudsku riječ te koja je obilježila sportski, društveni i javni život grada. Takvog ćemo pamtiti Mirka Pereša koji je osjetio taj poziv na obranu Hrvatske. Mirko Pereš odavao je snagu i čvrstinu izvana, a bio je osjećajan i obziran iznutra. Mnogi se pitaju zašto obilježavamo obljetnice pogibije; zato da pošaljemo poruku da je Domovinski rat bio obrambeni i častan rat. Moramo prenositi istinu o poginulim, zatočenim i nestalim na nove generacije i zato me silno veseli što škola u Kapeli nosi ime Mirka Pereša. Zato se Grad Bjelovar rado uključio kako bi pomogao načelniku Općine Kapela u financiranju ovog projekta postavljanja spomenika Mirku Perešu, rekao je Antun Korušec, bjelovarski gradonačelnik.

Okupljenim mještanima Kapele i učenicima škole te saborskim zastupnicima i drugim uglednim gostima obratio se i Stjepan Budinski, zapovjednik Teritorijalne obrane.

– Jedan od prvih koji je došao da formiramo diverzantski vod bio je Mirko Pereš. Vodio je diverzantsku postrojbu po svim bojištima u Hrvatskoj i nikada nije izgubio niti jednog čovjeka, rekao je Stjepan Budinski.

U ime BBŽ okupljene je kratko pozdravio Mladen Mohr, izaslanik župana, a Danijel Kovačec, načelnik Općine Kapela rekao je da poručuje županu da svojim nedolaskom ne ignorira načelnika općine, nego sve ove ljude koji su došli.

Danijel Kovačec zahvalio se i Velebit osiguranju koje se također uključilo u sufinanciranje projekta postavljanja spomenika, te se zahvalio kiparu Tomislavu Kršnjavom koji je mjesecima izrađivao bistu.

– Bista je postavljena zbog novih naraštaja. Djeca koja tu idu u školu nisu znala tko je Mirko Pereš, zato sada imaju bistu izrađenu u bronci u dvorištu škole, rekao je Danijel Kovačec, načelnik Općine Kapela koja je također sudjelovala u projektu podizanja spomenika hrvatskom branitelju.

Nakon svečanog dijela održan je Memorijalni turnir Mirka Pereša.

Dijelite ovu objavu:
Koristimo kolačiće samo za analizu našeg prometa. View more
Cookies settings
Prihvaćam
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Tko smo

Naša mrežna stranica: https://opcina-kapela.hr/. Komentiranje je trenutno onemogućeno na našoj mrežnoj stranici. Molimo posjetite našu facebook stranicu gdje možete komentirati naše objave. Ove web stranice mogu prikupljati podatke o vama, koristiti kolačiće, ugraditi dodatno praćenje treće strane i pratiti vašu interakciju s tim ugrađenim sadržajem, uključujući praćenje vaše interakcije s ugrađenim sadržajem ako imate račun i prijavljeni ste na to web mjesto.
Save settings
Cookies settings
Scroll to Top Skip to content